Eksperymentujemy i współpracujemy – nasza wideokonferencja

W czwartek 16 lutego nasza klasa zakończyła tydzień doświadczeń i eksperymentów w ramach realizowanego przez nas projektu „STEM” pod patronatem Erasmus+. Poprzez program Skype for Business łączyliśmy się z uczniami i ich nauczycielami z Belgii. Niestety z przyczyn technicznych, nie udało się połączyć z nami uczniom z Finlandii.

tornadoNajpierw swoje doświadczenie zaprezentowała Belgia.

Przedstawili nam materiały niezbędne do jego wykonania,

czyli dwie połączone  taśmą plastikowe butelki. Jedna z nich była wypełniona wodą.

Poproszono nas, abyśmy spróbowali wyjaśnić, co się stanie jeśli odwrócą butelki.

Zdecydowaliśmy, że woda spłynie do drugiej butelki. Tak się nie stało, dlatego szukaliśmy odpowiedzi na pytania: dlaczego i co zrobić, aby woda przelała się do drugiej butelki. Mieliśmy pomysł, żeby potrząsać butelką lub ją ściskać. Częściowo się udało.

Wyjaśnienie było proste: jeśli będziemy poruszać butelką w prawo i w lewo oraz ją okręcać powstanie „tornado w butelce”. Tornado, które widzimy w butelce to wir, czyli rodzaj spiralnego ruchu, który zostaje ręcznie wywołany.

Następnie my przedstawiliśmy swoje doświadczenie „Walka żywiołów – wody, ognia i powierza”. Potrzebne były nam następujące materiały: miska, świeczka, zabarwiona woda (aby lepiej było widać efekt), zapalniczka i szklanka.

Do miski wlaliśmy wodę, wstawiliśmy świeczkę, którą pani zapaliła i zaznaczyła poziom wody. Zapytaliśmy uczniów z Belgii, co się stanie z wodą, z ogniem i powietrzem. Trafnie odpowiedzieli, że świeczka zgaśnie, bo nie będzie miała tlenu.

Wykonaliśmy doświadczenie, mianowicie przykryliśmy świeczkę szklanką. W trakcie eksperymentu świeczka rzeczywiście zgasła, a woda częściowo została wessana z miski do szklanki. Koledzy z Belgii byli zaskoczeni.

Wniosek: Płomień świecy pali się dzięki tlenowi,  gdy tlenu pod szklanką zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance, oziębi się i skurczy. Dzięki temu powstanie miejsce dla wody, która zostanie wessana do szklanki.

Była to także okazja do doskonalenia języka angielskiego.

Bardzo nam się podobała taka lekcja i cieszymy się, że przed nami kolejne takie wyzwania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s